Rázová vlna - rehabilitace

Trápí vás celulitida, která je vidět nejen v plavkách, ale také když nosíte sukni? Už se v krátkých šortkách necítíte dobře a příjemně, jako tomu bylo dříve? Změňte to díky estetické rázové vlně Praha. Celulitidou trpí hlavně ženy, a to i sportovkyně, což je dáno hlavně působením ženských hormonů - především estrogenu. Celulitida však může postihnout i muže. Jedná se o postižení podkožních tkání, které je způsobené hromaděním tukové tkáně i stárnutím podkožního vaziva. Celulitida se objevuje zejména v oblasti stehen a hýždí. Proto je důležité s ní bojovat včas. Nezoufejte a obraťte se na odborníky.

 

 

Co je to rázová vlna Praha?

 

Rázová vlna je vlna s prudkým nárůstem tlaku a to během velmi krátkého okamžiku s následným pozvolným spádem s fází malého záporného tlaku. Rázová vlna slouží ke zmírnění celulitidy, kdy akustické vlnění zničí zapouzdření buněk a tkáň se stává měkčí a aktivnější. Dále slouží k odbourávání tuků i zpevnění kůže. Zaujalo vás to? Tak neváhejte a objednejte se k nám ještě dnes.

 

 

shockwave therapy_extracorporeal therapy_BTL

 

Klinické studie hovoří o více než 75% úspěšnosti

Při terapii rázovou vlnou dochází k interakci mezi vysoce intenzivními zvukovými vlnami a tělesnými tkáněmi. To vede k sérii příznivých účinků, jako je neovaskularizace, potlačení chronických zánětů, stimulace kolagenu a rozpouštění usazenin vápníku. Stimulace těchto biologických mechanismů vytváří optimální prostředí pro hojení. Po návratu poraněné oblasti do normálního stavu dochází k obnově její funkce a k úlevě od bolesti.

 

 

 

„Výsledky dalece předčily naše očekávání. Tato ověřená metoda je rychlá a snadno použitelná a přináší pro pacienty jedinečnou možnost vyhnout se chirurgickému zákroku.“  MUDr. Jiří Nedělka.

 

 

Neinvazivní řešení pro léčbu chronických bolestí v ramenou, zádech, patách, kolenou či loktech

 

Cz
Jak to funguje: 

Léčebné účinky

 

JAK PROBÍHÁ INTERAKCE MEZI RÁZOVÝMI VLNAMI A TKÁNĚMI BĚHEM TERAPIE
URYCHLENÍ REGENERACE TKÁNĚ A BUNĚČNÉHO RŮSTU
Neovaskularizaceshockwave therapy effects_SWT_BTL
Pro zahájení a udržování procesů regenerace poškozených tkáňových struktur je nezbytný vyživující krevní tok. Aplikace akustických vln vytváří ve šlachách a kostech kapilární mikrotrhlinky a výrazně zvyšuje hodnotu indikátorů růstu, jako jsou endoteliální NO-syntéza (eNOS), vaskulární endotelový růstový faktor (VEBR), antigen proliferujících buněk (PCNA) a kostní morfogenetický protein (BMP).
Tyto dva procesy stimulují růst a remodelaci nových arteriol. Nové cévy zlepší prokrvení a okysličení, což vede k rychlejšímu hojení jak cévy, tak i kosti.
Potlačení chronických zánětů
K chronickému zánětu dochází tehdy, když zánětlivá reakce není zcela potlačena. Může poškodit zdravé části těla a vést k chronické bolesti. Aktivita žírných buněk, které se podílejí na zánětlivém procesu, může být zvýšena prostupující akustickou vlnou.
Po aktivaci žírných buněk může následovat syntéza chemokinů a cytokinů. Uvolnění prozánětlivých směsí může v případě potřeby pomoci obnovit normální hojivé a regenerační procesy.
Stimulace kolagenu
Produkce dostatečného množství kolagenu je nutnou podmínkou procesu regenerace tkáně. Terapie rázovou vlnou urychluje prokolagenní syntézu. Nově vytvářená kolagenová vlákna jsou formována do podélné struktury. Tato nově vzniklá vlákna šlach jsou hustší a tužší.
 

shockwave therapy effects_stimulation of collagen_SWT_BTL

Akustické vlny podporují neovaskularizaci a produkci kolagenu a obnovují hojení.
 
 
ANALGESIE A OBNOVA MOBILITY

 Rozptyl mediátoru bolesti „substance P“

Substance P je neurotransmiter, který předává informaci bolesti prostřednictvím uhlíkových vláken. Tento neuropeptid je obecně spojován s intenzivní, přetrvávající a chronickou bolestí. Je využíván k předávání zpráv bolesti centrálnímu nervovému systému. Snížením koncentrace substance P se snižuje stimulace aferentních nociceptivních vláken a tím zmenšuje bolest. Snížení množství substance P, histaminů a ostatních nociceptivních metabolitů rovněž pomáhá potlačit rozvoj zánětlivých otoků.
 
Rozpouštění kalcifikovaných fibroblastů
Hromadění kalcia je nejčastěji výsledkem mikrotrhlin nebo jiného poranění šlachy. Akustické vlny rozbíjejí stávající kalcifikace. Terapie akustickou vlnou spustí biochemickou dekalcifikaci usazeného kalcia s konzistencí zubní pasty a ošetřování šlachy. Granulární částice kalcia jsou odplavovány lymfatickým systémem. 
shockwave therapy effects_painful shoulder X-ray_SWT_BTLpainful shoulder_shockwave therapy effects_SWT_BTL
Rentgenové snímky před terapií.                         Rentgenové snímky po 3 ošetřeních rázovou vlnou
Uvolnění spoušťových bodů
Spoušťové body jsou hlavní příčinou bolesti v zádech, krku, ramenou a končetinách. Jsou spojeny s hmatatelnými uzlinami v napnutých svazcích svalových vláken a mají extrémně smrštěné sarkomery. Dysfunkční sarkomery se smrští tak těsně, že začínají bránit svému vlastnímu prokrvování. To způsobuje hromadění odpadních produktů. které postupně dráždí senzorická nervová zakončení, což pak způsobuje ještě větší kontrakci. Tento začarovaný kruh je nazýván „metabolickou krizí“. Ačkoliv přesné léčebné účinky terapie akustickou vlnou jsou stále nejasné, dá se předpokládat, že dodávaná akustická energie odblokuje „kalciovou pumpu“. Tím zvrátí metabolickou krizi v myofilamentech a uvolní spoušťové body.
 shockwave therapy effects_release of trigger points_SWT
Akustické vlny uvolňují extrémně smrštěné sarkomery ve spoušťových bodech..

 

Průběh ošetření: 

Aplikace

Extrakorporální terapie rázovou vlnou se nejčastěji používá v rehabilitaciortopedii a sportovním lékařství.

shockwave therapy application_ painful shoulder_SWT_BTL

 
 
Aplikace v rehabilitaci jsou nejčastěji spojeny s léčbou chronických onemocnění svalů a šlach, bolestí zad a krku a ošetřování spoušťových bodů. Ve srovnání s konvenční manuální a instrumentální terapií je SWT mimořádně účinná, zkracuje dobu léčby a přináší lepší dlouhodobé výsledky. Nejběžnější indikace zahrnují:
 • bolesti v ramenou
 • epikondylitida
 • bolest v kříži
 • bolest Achillovy šlachy
 • patelární tendinitida
 • léčba spoušťových bodů
Ortopedické aplikace rázovou vlnou se zaměřují na léčbu kalcifikací, bolestivých exostóz, různých tendonitid a zhoršeného hojení zlomenin. SWT nabízí alternativu v mnoha případech, kdy se zdá být nevyhnutelný chirurgický zákrok. Hlavní diagnózy jsou:
 • zamrzlé rameno 
 • periarthritis humeroscapularis 
 • calcar calcanei/ patní ostruha 
 • artritické změny - sekundární symptomy 
 • achillodynie
 • laterální a ulnární epikondylitida
Terapie rázovou vlnou se velmi často využívá ve sportovním lékařství, a to pro své účinky při léčbě měkkých tkání a regeneraci. Díky tomu se může maximálně zkrátit doba rekonvalescence po zranění. Běžné indikace jsou:
 • svalová distenze
 • prodloužená léčba kloubní distorze
 • bolest v tříslech
 • bolest v kyčlích
 • bolest v kříži
 • achillodynie

 

Jak dlouho ošetření trvá: 
Před ošetřením proběhne vstupní konzultace, rámci které se na Vás fyzioterapeut podívá. Na základě analýzy stanoví diagnózu a nejvhodnější léčebný postup. Samotné ošetření rázovou vlnou X-Wave může trvat 15 min. až 30 min. podle léčené indikace. Celková návštěva včetně vstupního vyšetření a následných terapií může trvat 30 min. až 60 min.
Kontraindikce: 
 1. Zhoubná nádorová onemocnění
 2. Metabolické nemoci
 3. Kovové implantáty v místě ošetření
 4. Roztroušená skleróza
 5. Otevřená rána v ošetřované oblasti
 6. Kardiostimulátor
 7. Parinsonova choroba
 8. Těhotenství a šestinedělí
 9. Psychopatologické syndromy a organické psycho syndromy
 10. Porucha citlivosti v místě ošetření
 11. TBC
 12. Varixy, Trombóza
 13. Alergie na elektrický proud
 14. Poruchy srážlivosti krve
  (léčba Heparinem, Warfarinem)
 15. Aplikace na duté orgány, spec. oblast plic
 16. Aplikace na oblasti hlavy, myokardu, míchy, ledvin a jater
 17. Krvácivé stavy
 18. Kardiovaskulární onemocnění
 19. Rozedma plic
  (aplikace v oblasti prou a ramen)
 20. Epilepsie
 21. Horečnaté stavy
 22. Hyper/Hypo funkce štítné žlázy
 23. Onemocnění imunitního systému (vč. AIDS)
 24. Zánět žil a lymfatických uzlin v místě ošetření