Řídnoucí vlasy s lysinami

Dělají-li se Vám lokální lysiny, ať jste žena nebo muž, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. Můžete mít krásné vlasy!
 
Vlasy jsou pro nás důležité, protože ovlivňují naší komunikaci s okolím. Větší či menší ztrátu vlasů pociťujeme často jako snížení atraktivity, což může vést k poklesu sebedůvěry nebo sebavědomí, dále jako ztrátu naší vlastní identity a zvýšení zranitelnosti. Proto má stav naší hřívy tak zásadní vliv na to, jak se ve styku s druhými celkově cítíme. (Proto se od nepaměti nosily v různých dobách a různých společnostech paruky jako symbol společenského postavení.)
 
Příčiny řídnutí a ztráty vlasů se u žen a mužů liší. U žen převládají hormonální změny, jako jsou těhotenství či menopauza a naopak u mužů to jsou dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Mnohdy stačí podívat se na rodiče nebo blízké příbuzné. Pokud mají ve svém pokročilém věku stále husté hřívy, nemusíte se bát. Pokud je tomu naopak, začněte s prevencí včas.
 
Protože ženské vlasové folikuly jsou velmi citlivé na změny hormonální hladiny, řídnutí vlasů může způsobit i malá, ale náhlá změna hladiny hormonů. Největším zásahem do hormonální hladiny ženy jsou zpravidla těhotenství, porod kojení. Dalším významným faktorem ovlivňujícím hormonální hladinu žen je hormonální antikoncepce. Změnu hormonální hladiny a tudíž odstartování procesu vypadávání vlasů může způsobit nasazení či vysazení antikoncepce, nebo pouhá změna antikoncepčního přípravku. V neposlední řadě je velkou změnou hormonální hladiny ženy klimakterium. Urychlení řídnutí vlasů může způsobit nízká hladina enzymu aromatáza, tedy enzymu zodpovědného za produkci ženského pohlavního hormonu estradiolu, který zabraňuje tvorbě DHT (dihydrotestosteronu). Dihydrotestosteron poškozuje vlasové folikuly.
 
U žen může dojít k celkovému prořídnutí vlasů nahoře na temeni hlavy. Vlasy se postupně ztenčují, vypadávají a postupně začně přes vlasy prosvítat pokožka hlavy. Naopak vlasy na bocích a vzadu si uchovávají svou kvalitu a tloušťku a nevypadávají. Druhou variantou řídnutí vlasů u žen je vznik zpočátku tenké bezvlasé cestičky uprostřed hlavy, vedoucí od čela středem hlavy až dozadu k vertexu. Tím, že je úzká, zpočátku ji ani nemusíme zaznamenat, nebo ji považovat ja první příznak něčeho vážnějšího. Cestička se však postupně rozšiřuje do stran, až časem vytvoří jedno velké bezvlasé místo. Jen vzácně se u žen vyskytuje řídnutí počínající v oblasti ofiny, které dále pokračuje směrem do středu hlavy.
 
Nejčastější příčinou ztráty vlasů u mužů je androgenní alopecie. Pro vlasy je důležitý mužský hormon testosteron (ovlivňuje chování muže, jeho sexualitu, agresivitu, touhu po moci). Vlasové kořínky mají ve své buněčné struktuře receptory (jejich množství je dáno geneticky), které reagují na přítomnost testosteronu. Vlivem enzymu 5-alfa-reduktázy se testosteron proměňuje na vysoce aktivní formu dihydrotestosteronu (DHT), který poškozuje vlasové kořínky zkracuje růstovou fázi vlasů na vrcholu a na temeni hlavy. Proto muži plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy mají hladinu testosteronu nejvyšší. A proto genetická predispozice ovlivňuje rychlost, s jakou mužům začnou vypadávat vlasy. Jestli již ve věku 16-23 let, nebo kolem 30-35 let, anebo až později. Mužské hormony mají příznivý vliv na ochlupení po těle, ale nepříznivý vliv na pokrývku hlavy. Zatímco ženské hormony estrogeny sice chrání před vypadáváním vlasů, ale jejich vliv je (u mužů) méně výrazný. Pokud je hladina testosteronu v krvi vyšší, obvykle se ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat.
 
 
S nápravou situace a léčbou je třeba začít dřív, než dojde ke zničení vlasových kořínků. Pokud muži přijdou k lékaři až ve chvíli, kdy mají "image Fantomase", vrátit vlasy lze už jen náročnými metodami nebo vůbec. Když se padání vlasů začne řešit včas, proces se nejdříve zastaví a poté - nejdříve za 4 měsíce - začnou vyrůstat nové vlasy.
 
 
Cz